PRAKTYCZE PORADY DLA PACJENTÓW


ząbek

Metody szczotkowania

Wyróżniamy kilka metod szczotkowania, z których na szczególne wyróżnienie zasługują trzy: Bassa, tzw. roll i Fonesa. Udowodniono, że im bardziej skomplikowana technika szczotkowania, tym mniej chętnie stosowana. Dobór sposobu szczotkowania należy uzależnić od stanu zębów i przyzębia oraz zręczności manualnych pacjenta.


Metoda Bassa (wibracyjna), zalecana dla osób z zapaleniem przyzębia, polega na wprowadzeniu szczotki do jamy ustnej i ułożeniu włosia pod kątem 45 stopni do długiej osi zębów w kierunku wierzchołków korzeni tak, aby końce włosia opierały się na koronach zębów blisko szyjek. Szczotkę przyciska się do podłoża, wykonując poziome ruchy drgające o minimalnym zasięgu, w czasie których końce włosów wnikają do szczeliny dziąsłowej i nieznacznie przesuwając ją w kierunku powierzchni żującej lub brzegu siecznego.


Metoda tzw. roll (obrotowa) polega na ustawieniu szczotki pod kątem 45 stopni do oczyszczanej powierzchni, w kierunku wierzchołka korzenia tak, aby końce obejmowały dziąsło i zęby okolicy przyszyjkowej. Szczotkę przesuwa się ruchem obrotowo-wymiatającym w kierunku powierzchni żującej. Jest to inaczej metoda tzw. dziąsło-zęby.


Metoda Fonesa jest zalecana dla dzieci ze względu na łatwość przeprowadzenia zabiegu. Polega ona na wykonywaniu okrężnych ruchów obrotowych. Włosie szczotki ustawia się pod kątem prostym do długiej osi zęba. Powierzchnie policzkowe i wargowe oczyszcza się ruchami okrężnymi przy zwartych łukach zębowych, pozostałe - od strony jamy ustnej - przy ustach otwartych.


Fragment artykułu z serwisu Instytut Blend-a-med

powrót do strony porady

MYJ ZĘBY PO KAŻDYM POSIŁKU!

Praktyczne porady

Specjalne podziekowania dla twórców internetowego kursu html (Kurs HTML).